Ženy obchodnice inspirujme se od mužů

6.7. 2016 Jana 1364x

Myslím, že my ženy jsme prošly opravdu obrovským růstem z pohledu schopnosti být nezávislá. Dlouho jsme bojovaly za práva být člověk, byly jsme skvělými hospodyněmi, pečovatelkami, léčitelkami, ředitelkami a teď, v této době, čím dál více z nás se snaží být skvělými podnikatelkami.

vintage-1950s-887272_1920

Už jsme se naučily být nezávislé. Umíme vydělávat peníze, postarat se samy o sebe i o své děti. Taky hodně žen dokázalo mužům, jak moc můžeme být schopné a tak se transformovalo i vnímání mužů o nás. Dneska bych se chtěla od mužů v něčem nechat inspirovat. A to v podporování se v rámci začínajícího podnikání.

Když jsem začala nabízet ženám své služby, vybírala jsem si hlavně své přítelkyně a známé. Často se mi stávalo, že mě ženy v rozpacích odmítaly, omlouvaly se mi a bylo vidět, že jim to není příjemné. Dokonce se mi zdálo, že některé se mnou trošku ochladily kontakt. Hodně jsem se tím dřív trápila a přemýšlela, co dělám špatně.

Nic jsem svým ženám nevnucovala, jen jsem je informovala o tom, co dělám a nabídla jim, že když budou mít zájem, mohou moje služby využít. Když jsem to samé nabízela svým kamarádům mužům, většina mě podpořila a nabídli mi svou pomoc. Asi je to tím, že muži mají přirozenou tendenci ženu chránit.

disagree-1099579_1920

Pak jsem se začala koukat, jak fungují v podnikání muži spolu. Zjistila jsem, že se mnohem více podporují než ženy. Oni to prostě neberou osobně. Když jeden muž začne dělat finanční poradenství, poměrně velká část z mužů v jeho okolí si od něj služby vezme. Tím ho podpoří a dodají mu důvěru a zároveň vytvoří vazbu. Není to o tom, že by služby nebo produkty daného muže odebírali všichni už navždy, ale rozhodně tomu dají šanci a pak to v případě, že to neodpovídá jejich potřebám, změní.

Myslím si, že my ženy bereme vše jako mnohem větší závazek. Máme pocit, že potřebujeme souznít s tím, co si bereme a nepřemýšlíme nad ženou, která zrovna začíná a potřebovala by podpořit. Myslím, že hodně z nás se bojí o svojí těžce odpracovanou pověst. A co si o nás pomyslí naše okolí, když teď přijdeme s tím, že nás zaujalo něco, co do naší pověsti nezapadá. Občas se bojíme si připustit, že o sebe chceme nechat pečovat, že nás zajímají i barvy laků na nehty, že jsme v něčem povrchní. Ale já myslím, že nás to nedělá horší nebo slabší. Prostě jsme komplexní bytosti.

laptop-943558_1920

Další možná reakce u začínajících podnikatelek je, že ze strachu nabízí své služby zdarma nebo s velkými slevami, aby si o nich náhodou jejich ženy neřekly, že z nich chtějí tahat peníze. Myslím, že na začínajícím podnikání je pro ženy nejtěžší věcí, stanovení si vlastní ceny. Protože my velmi dobře známe svou cenu a cenu svých produktů a služeb. A když chceme být úspěšné podnikatelky, potřebujeme tuto cenu komunikovat do světa. Tím, že si ze strachu radši o peníze neřeknu, si snižuji vlastní hodnotu a budu si to pak před sebou muset těžce obhajovat.

Já si myslím, že by nám ženám hodně pomohlo, kdybychom se naučily mezi sebou obchodovat a poskytovat si zboží a služby za odpovídající hodnotu. Věřím, že by se tak uvolnil tlak, který tam máme zcela zbytečně. Obchod se zbožím a službami je jen výměna energie, tak jako komunikace.

elderly-woman-412043_1920

Není to jen o tom vycházet si vstříc, ale o důvěře, že můžeme být zdatné podnikatelky. Tato důvěra se poté může přenést i do mužského světa, kde můžeme získat větší pochopení. Je to nová era byznysu, kdy se můžeme stát soběstačnými a zároveň zůstat ve své ženské síle. Je to taky o příležitosti umožnit si selhat a učit se – nemusíme být brilantní obchodnice hned od začátku, ale můžeme, když dostaneme příležitost a důvěru, můžeme se učit.

Jak jste na tom Vy, máte podporu svých přítelkyň a podporujete své kamarádky podnikatelky?

S láskou

Jana

Komentáře